niedziela, 19 kwietnia 2020

TERAZ JEST TEN CZAS! KSIĄŻKI - POZYCJE WARTE NADROBIENIA
TERAZ JEST TEN CZAS! 
KSIĄŻKI - POZYCJE WARTE NADROBIENIA

Niełatwo ułożyć listę książek, które powinien przeczytać każdy: ilu jest ekspertów i miłośników literatury, tyle rankingów. Przedstawiamy  teksty, po które warto sięgnąć przynajmniej raz         w życiu. Trwająca pandemia koronawirusa, i związane z nią ograniczenie przez wielu aktywności poza domem, może być dobrym momentem do zanurzenia się w lekturze.

ZACHĘCAMY DO LEKTURY!
"Mały Książę" – Antoine de Saint-Exupéry

 Mały Książę - de Saint-Exupery Antoine
Ponadczasowa niewielka powieść francuskiego pisarza natychmiastowo i na stałe weszła do kanonu literatury światowej. Pod płaszczykiem opowieści skierowanej do dzieci, autor                w warstwie symbolicznej przemyca wartości uniwersalne dotyczące dorastania, miłości, przyjaźni, bycia w świecie czy niezbywalnej odpowiedzialności za drugą istotę.

 "Dziennik Anny Frank" – Anne FrankWstrząsające wyznania oparte na fragmentach pamiętnika kilkunastoletniej dziewczynki, która wraz ze swoją żydowską rodziną musiała przez ponad dwa lata ukrywać się przed prześladowaniami ze strony nazistów. Ostatni zapisek powstał 1 sierpnia 1944 roku – na trzy dni przed aresztowaniem i wywiezieniem do obozu koncentracyjnego mieszkańców kryjówki. Książka jest przejmującym świadectwem wojny i okrucieństwa, obserwowanego                             z perspektywy dziecka, dopiero co wchodzącego w brutalny świat dorosłych.

 „Oskar i pani Róża” Eric-Emmanuel Schmitt

 
Codziennie patrz na świat, jakbyś oglądał go po raz pierwszy.

Czy w ciągu dwunastu dni można poznać smak życia i odkryć jego najgłębszy sens? Dziesięcioletni Oskar leży w szpitalu i nie wierzy już w żadne bajki. Na jego drodze staje tajemnicza pani Róża, która ma za sobą karierę zapaśniczki i potrafi znaleźć wyjście z każdej sytuacji…

 Adam Mickiewicz - „Pan Tadeusz”

Pan Tadeusz - Mickiewicz Adam
Mickiewicz jest często nazywany Goethe of Poland. Wynika to z wyjątkowej popularności poety w jego kraju. Jego pomnik znajduje się obecnie w prawie każdym mieście w Polsce. Stał się symbolem narodu polskiego i był pionierem wolnej Europy.


Od dawna uważa się, że do należytego zrozumienia Pana Tadeusza „trzeba dojrzeć”. Tak zresztą było zaraz po pierwszym jego wydaniu w roku 1834 w Paryżu, gdzie utwór nie od razu zyskał uznanie. Czytelnicy i krytycy odnosili się do jego treści z wielką nieufnością. Jak piszą współcześni badacze literatury, „potrzeba było pół wieku czyśćca w świadomości zbiorowej” aby zrozumieć, że mamy do czynienia ze szczytowym pułapem poezji w naszej literaturze. Obecnie, już nikt nie ma wątpliwości, że jest Pan Tadeusz jednym z najwspanialszych przykładów literatury romantycznej a jego autor stawiany w jednym szeregu                                        z najwybitniejszymi poetami tamtej epoki, jak Goethe czy Byron. O uznaniu wartości literackiej poematu świadczy między innymi liczba jego przekładów na języki obce, których do tej pory było ponad trzydzieści , w tym na język chiński czy wietnamski. Pierwsze wydanie Pana Tadeusza na Ziemiach Polskich miało miejsce w roku 1858 i zostało przygotowane przez oficynę wydawniczą Rady Miasta Torunia. Rękopis Pana Tadeusza znajduje się obecnie we Wrocławiu w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich. Był także Pan Tadeusz zekranizowany i to dwukrotnie. Pierwszy raz w roku 1928 przez Ryszarda Ordyńskiego i drugi raz przez Andrzeja Wajdę w roku 1999.

 „Stowarzyszenie umarłych poetów” Nancy Kleinbaum

 

Rozpoczyna się rok szkolny w Akademii Weltona, elitarnej szkole średniej o wielkich osiągnięciach i...nader surowej dyscyplinie. W miejsce odchodzącego na emeryturę nauczyciela języka angielskiego, przychodzi nowy, John Keating. Czterem zasadom Akademii, którymi są: tradycja, honor, dyscyplina i doskonałość przeciwstawia inny sposób kształcenia       i wychowania młodych ludzi.
Co zwycięży: rygorystycznie przestrzegana tradycja czy prawo do marzeń, wolności                        i młodzieńczego buntu?

 "Dżuma" – Albert Camus

 Dżuma - Camus Albert
Powieść paraboliczna, która obok "Obcego" i "Upadku", znacznie przyczyniła się do decyzji komitetu o uhonorowaniu autora literacką Nagrodą Nobla. Akcja książki rozgrywa się                  w pustoszonym przez epidemię Oranie w latach czterdziestych XX wieku. To jednak tylko dosłowne rozumienie utworu, który w swej warstwie metaforycznej jest znacznie bogatszy. Opowiada między innymi o obecności zła w świecie, człowieczych rozterkach                                     i wątpliwościach, a przede wszystkim o ludziach postawionych w sytuacji granicznej, ich sposobie myślenia, podjętych decyzjach.
„ Dziewczynka w zielonym sweterku” Krystyna Chiger, Daniel Paisner

Książka Dziewczynka w zielonym sweterku

Prawdziwa historia Krystyny Chiger ? żydowskiej dziewczynki, której życie w czasie wojny ocalił Leopold Socha ? polski kanalarz ze Lwowa. Przez 14 miesięcy pomagał i dawał schronienie ukrywającej się w kanałach grupie uciekinierów z getta. To, co wydawało się okazją do zarobku, stało się jednak heroiczną walką o życie ludzkie? Tytułowa dziewczynka to ośmioletnia Krysia, która opowiada o pobycie w lwowskim getcie i codzienności ukrycia      cuchnących kanałach. Jej historia jest pełna kontrastów ? między przedwojennym, opływającym w luksusy życiem rodziny Chigerów, a miesiącami spędzonymi w ciemności, brudzie i wilgoci. Ta książka jest zadziwiającym i budzącym nadzieję dowodem na siłę ludzkiego charakteru. Zielony sweterek istnieje do dziś. Jest eksponatem w waszyngtońskim Muzeum Holocaustu. Tę historię opowiada przejmujący film Agnieszki Holland ?                          W ciemności?, wyprodukowany przez Studio Filmowe Zebra (w koprodukcji z Niemcami oraz Kanadą), z wybitną rolą Roberta Więckiewicza. ?Chciałabym, aby ten film był bliski bohaterom, rzeczowy i uczciwy emocjonalnie. Z kamerą podążającą za postaciami przez niekończące się kanały. Ciemność musi pozostać ciemnością a widzowie muszą czuć, że są tam razem z bohaterami?. Agnieszka Holland

 „Chłopiec w pasiastej piżamie” Boyne John


Wstrząsająca historia pięknej przyjaźni na przekór złu szalejącej wojny.
Dwóch chłopców i dwa światy... Obaj urodzili się w tym samym dniu, miesiącu i roku, ale los traktował ich do pewnego czasu zupełnie inaczej. Bruno, syn niemieckiego oficera, żyje podczas wojny, prawie w ogóle jej nie doświadczając, nie mając świadomości, że ona trwa tuż obok, pochłania ofiary. Szmul, syn żydowskiego zegarmistrza, zna wojnę od tej najgorszej, najbardziej nieludzkiej strony. To ona odebrała mu spokojne dzieciństwo, bezpieczeństwo, przyszłość oraz członków rodziny.
Spotkanie chłopców ma wymiar symboliczny. Odbywa się na granicy dwóch światów. Okazuje się, że przekroczenie jednego z nich powoduje, że stają się równi, ale na pewno nie szczęśliwsi, a może jednak?
Światowy bestseller przetłumaczony na kilkadziesiąt języków i zekranizowany w 2008 roku. Laureat irlandzkiej nagrody literackiej Irish Book Awards 2007 w dwóch kategoriach: „książka dziecięca” oraz „nagroda czytelników”. Powieść nominowana do Carnegie Medal, Borders Original Voices Award, a także do bardzo prestiżowej brytyjskiej nagrody literackiej, Galaxy British Book Awards, w kategorii „książka dla dzieci”. 

 „Harry Potter” Joanne Kathleen RowlingKultowe powieści o młodym czarodzieju Harrym Potterze powracają. Dzięki pakietowi obejmującemu wszystkie części serii można na zawsze wyrwać się ze świata mugoli!

Na cykl książek o Hogwarcie, sekretnej szkole dla magów, składają się dzieła otoczone prawdziwym kultem. Losy jej młodych uczniów i nauczycieli bezustannie elektryzują fanów fantastyki na całym świecie, choć pierwsza część serii debiutowała w Polsce jeszcze w 2000 roku.

Na Pakiet Harry Potter z okładkami Jonny'ego Duddle'a składa się łącznie 7 powieści:

- "Harry Potter i Kamień Filozoficzny",

- "Harry Potter i Komnata Tajemnic",

- "Harry Potter i więzień Azkabanu",

- "Harry Potter i Czara Ognia",

- "Harry Potter i Zakon Feniksa",

- "Harry Potter i Książę Półkrwi",

- "Harry Potter i Insygnia Śmierci".

Historia skupia się na losach tytułowego bohatera. Chłopak jest sierotą, którą wychowuje przeciętna angielska rodzina należąca do tzw. mugoli, czyli osób niezwiązanych z magią. Jego życie nie jest usłane różami, jednak wszystko się zmienia, kiedy w dniu 11. urodzin Harry otrzymuje zaproszenie do Hogwartu. Okazuje się, że jego prawdziwymi rodzicami była para czarodziejów, a teraz i on otrzymał szansę kształcenia się w sztuce magii. Wraz z nowo poznanymi przyjaciółmi, Ronem i Hermioną, dołącza do Gryffindoru, jednego z czterech domów szkoły adeptów magii.


Od tego momentu przyjaciele wspólnie przeżywają wiele przygód, mierząc się m.in. z przerażającymi dementorami i trollami. Jednak największym zagrożeniem tak dla nich, jak i dla świata magów i mugoli, jest Lord Voldemort. Zły czarodziej już kiedyś został pokonany, w czym swój udział miał nieświadomy niczego maleńki Harry Potter. Po latach będzie musiał udowodnić, że jako dojrzały mag jest w stanie pokonać Tego, którego imienia nie wolno wymawiać. Pakiet wzbogacony jest o nowe okładki, które przygotował walijski ilustrator John Duddle.

Za cykl kultowych powieści o Harrym Potterze odpowiada angielska pisarka J.K. Rowling. Jej twórczość stała się prawdziwym fenomenem, czego dowodem jest sprzedaż serii, która przekroczyła 500 milionów egzemplarzy. Doczekała się ona również filmów, które święciły triumfy w kinach. Autorka rozszerzyła uniwersum o pozycje poboczne, w tym m.in. "Quidditch przez wieki", "Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć" oraz "Baśnie Barda Beedle'a".


 „Romeo i Julia” William Shakespeare

Romeo i Julia

Romeo i Julia w serii Kolorowa Klasyka to najpiękniejsze kolorowe wydanie tego dramatu na rynku! Książka zawiera wspaniałe, barwne ilustracje, jej atutem jest duża, ułatwiająca szybkie czytanie czcionka. Edycja na szlachetnym papierze, bardzo trwała i estetyczna. Najszerzej znana historia miłosna świata! Romeo i Julia to para, której nikomu nie trzeba przedstawiać. Młodzi romantyczni kochankowie reprezentujący dwa od pokoleń zwaśnione włoskie rody, niespodziewane narodziny uczucia i zwieńczenie go potajemnym ślubem – wszystko wydaje się zmierzać ku pomyślnemu zakończeniu, ale niestety los bywa przewrotny i okrutny, następują nieprzewidziane wydarzenia i nie da się już powstrzymać nieuchronnej tragedii... Ponadczasowy dramat Szekspira od setek lat tak samo silnie wzrusza i skłania kolejne pokolenia do refleksji nad istotą miłości silniejszej niż śmierć.

Zapraszamy do lektury!

Koniecznie wejdźcie  na   wolnelektury.pl

                                                       POZDRAWIAMY WSZYSTKICH CZYTELNIKÓW !
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza