czwartek, 22 kwietnia 2021

Międzynarodowy Dzień Ziemi 22 kwietnia

Światowy Dzień Ziemi 2021 obchodzimy pod nowym hasłem "Przywróć naszą Ziemię".  Choć o planetę powinniśmy troszczyć się przez cały rok, to właśnie w Światowy Dzień Ziemi mamy ku temu więcej okazji. Co ważne, do akcji ekologicznych włączają się wtedy nie tylko dorośli, ale również dzieci. Wszak Ziemia to wspólne dobro łączące pokolenia na całym świecie.

Światowy Dzień Ziemi – historia

Amerykański aktywista John McConnell był pierwszą osobą, która wpadła na pomysł ustanowienia Dnia Ziemi. Przedstawił go w 1969 r. podczas konferencji UNESCO dotyczącej środowiska naturalnego. Ta idea spotkała się z poparciem burmistrza San Francisco Josepha Alioto, który 21 marca 1970 r. zorganizował w mieście pierwsze obchody.Zaś senator Gaylord Nelson, przejęty postępującą degradacją środowiska, w tym wycieków ropy u wybrzeża Kalifornii, zaproponował przeprowadzenie ogólnonarodowego protestu (również nazywanego Dniem Ziemi). Odbył się on 22 kwietnia 1970 r. i wzięło w nim udział ok. 20 mln Amerykanów.

U Thant, ówczesny sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych, podpisał 26 lutego 1971 r. proklamację o ustanowieniu Dnia Ziemi. Zgodnie z nią odbywa się on w równonoc wiosenną na półkuli północnej, czyli 20/21 marca. I choć oficjalnie ONZ obchodzi Dzień Ziemi właśnie w marcu, to w wielu krajach na całym świecie bardziej popularną datą stał się 22 kwietnia. W 2009 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ dodatkowo ustanowiło w tym terminie Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi.

Pierwsze obchody Światowego Dnia Ziemi w Polsce odbyły się w 1990 r. Obecnie szacuje się, że największe święto ekologiczne jest obchodzone w ponad 190 państwach.

Zachęcamy wszystkich do udziału w webinarium: 

Lekcjezklimatem.pl z okazji Światowego Dnia Ziemi - webinarium na temat ochrony klimatu

https://www.youtube.com/watch?v=4I2ytmdC7bs

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz