wtorek, 10 listopada 2020

10 LISTOPADA - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JEŻA

 

Międzynarodowy Dzień Jeża


10 listopada to Międzynarodowy Dzień Jeża. Nie wiedzieliście? To już wiecie!

I choć pewnie w tym momencie większość z nich zapadła już w sen zimowy, to dobra okazja, by poznać kilka faktów na temat tych leśnych żyjątek. Na początek zanotujcie, że zimowe drzemki jeża trwają zwykle od października do końca zimy. Co kilka tygodni przebudzają się na kilka godzin.

Jeże pojawiły się na naszej planecie już ponad 60 milionów lat temu! Średnio żyją od 2-5 lat, choć niektórzy twierdzą, że mogą przeżyć ich nawet 15. Są gatunkiem zagrożonym i należy się o nie troszczyć. Największym niebezpieczeństwem oprócz działalności człowieka są dla nich także borsuki, lisy, psy czy sowy. Reakcją obronną jeża jest zwijanie się w kulkę tak by jego łapki, nos i brzuch były dokładnie chronione przez kolce.

Dorosły osobnik może mieć nawet blisko 7 tysięcy kolców na swoim grzbiecie! Mają słaby wzrok i widzą tylko na czarnobiało. Podczas nocnych wędrówek w poszukiwaniu jedzenia mogą pokonać odcinek nawet 2 kilometrów!

Niektórzy tego nie wiedzą, ale jeże mają krótki ogonek (2-5 centymetrów). Nie jest prawdą, że noszą na swoich kolcach jabłka i inne owoce, bo ich dieta oparta jest raczej na dżdżownicach, jajach ptaków, małych gryzoniach czy ropuchach. Na jad tych ostatnich są niewrażliwe. Mają ostre zęby i jako jedne z nielicznych radzą sobie ze żmijami. Lubią też zgniłe owoce i żaby. Kto by pomyślał?

Leśnicy apelują, by nie dokarmiać tych zwierzątek mlekiem czy karmą dla kotów. To się podobno zdarza. Wystarczy w ogrodzie poustawiać poidełka z wodą czy stertę suchych liści, patyków czy mchu. Tam się chętnie schronią przed zimą.
 
Chrońmy jeże, bo naukowcy twierdzą, że za kilkanaście lat mogą zniknąć!
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz