wtorek, 31 marca 2020

Polecane książki - kwiecień

Książka dla uczniów klas I-III

Przyjaźń
Pewnego dnia w szkole pojawia się NOWY. Chłopiec z nikim się nie bawi, ciągle przesiaduje na tej samej ławce, żyje jak gdyby w swoim świecie. Do czasu, kiedy zagadnie go Archibald, kolega z klasy. Mądra opowieść o początkach przyjaźni i tolerancji. Ciekawy punkt wyjścia do rozmów o relacjach w klasie. Idealna lektura dla początkujących czytelników.

Książka dla uczniów IV-VI

Ale historia… Ta potworna wojna
Dzięki ławkom w klasie historyka Cebuli uczniowie mogą przenosić się do przeszłości. Byli już m.in. w czasach Mieszka I i Kazimierza Wielkiego. Teraz mogą poznać Polskę czasów ostatniej wojny. Autorka znalazła sposób, by trafić do młodego czytelnika i go zainteresować – połączyła przygodę z historią. Odstąpiła od patosu, wybrała nutkę magicznej normalności powiązanej z humorem. Sięga również po tematy trudne, tj. płonące miasto, śmierć, obóz koncentracyjny. Duży wpływ na klimat tej książki mają komiksy Artura Nowickiego.

Książka dla uczniów VII-VII

Bachor
Arek ma 14 lat i w tajemnicy przed matką prowadzi swoje prywatne śledztwo w sprawie biologicznego ojca. Partner matki nie ma dobrych relacji z chłopcem, często go poniża i mu ubliża. Chłopak marzy o znalezieniu bratniej duszy i swojego miejsca na ziemi. Opowieść o trudnym dojrzewaniu, odnajdywaniu drogi do siebie samego. Książka pokazuje, że można czuć się samotnym, mając wielu ludzi wokół.

Książka dla dorosłych

Lale Sokołow trafił do Auschwitz w 1942 roku jako dwudziestosześciolatek. Jego zadaniem było tatuowanie numerów na przedramionach przybywających do obozu więźniów. Naznaczanie ich. Pewnego dnia w kolejce stanęła młoda przerażona dziewczyna – Gita. Lale zakochał się od pierwszego wejrzenia. I obiecał sobie, że bez względu na wszystko uratuje ją.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza